Zbrojenie ławy fundamentowej – co warto wiedzieć?

Fundamenty są podstawą solidnego, dobrze wykonanego domu. Wykonuje się je często przy pomocy ław fundamentowych. Zapewniają one dużą wytrzymałość całej konstrukcji, a także mogą przenieść ciężar budynku ze ścian fundamentowych na grunt. W tym artykule opowiemy, czym jest łatwa i jak wygląda zbrojenie ławy fundamentowej.

Co to jest ława fundamentowa?

Ława fundamentowa jest jednym z elementów konstrukcyjnych budynku. Celem ławy jest przenoszenie ciężaru budynku na grunt. Definicja słownikowa  na pytanie, czym jest ława fundamentowa, wskazuje, że jest to najniższa część fundamentu, na jakim opiera się budynek. Ławy stawia się bezpośrednio w gruncie — poniżej poziomu, w jakim występują przemarznięcia. Zależnie od regionu, może być to głębokość w przedziale od 0,8 m do 1,4 m.

Ławy fundamentowe stosowane są zarówno w budynkach, w których wykonane jest podpiwniczeniem, jak i w tych bez piwnicy. Gdy dany budynek ma częściowo zrobione podpiwniczenie, wówczas musimy zastosować ławy fundamentowe schodkowe. Wymiary takich ław zależne są od obciążenia, jakie należy przenieść na fundament, a także od zbrojenia.

Odsyłamy również do:   Grill wędzarnia murowana - to prostsze niż myślisz

Ława fundamentowa wymiary

  • od 30 cm do 40 cm wysokość i szerokość od 60 cm do 80 cm (ławy zbrojone)
  • od 30 cm do 40 cm wysokość oraz szerokość od 50 cm do 70 cm (ławy niezbrojone)

W sytuacji gdy obciążenia fundamentu będą wynosić dużo więcej niż standardowe, wówczas nośność gruntu będzie bardzo mała. Wtedy wysokość i szerokość ław powinna być odpowiednio większa.

Dokładne wymiary ław fundamentowych powinny być dopasowane do danego typu gruntu w momencie, gdy wykonywany jest projekt danego budynku. Niezwykle istotne jest, by projekt wykonała osoba, która ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Dzięki temu mamy gwarancje, że nasza ława fundamentowa będzie spełniała wszelkie niezbędne wymagania.

Z czego wykonuje się ławy fundamentowe?

Sam proces wykonania ławy fundamentowej nie należy do przesadnie skomplikowanych. Z tego powodu każdy z nas przy posiadaniu odpowiednich materiałów i narzędzi, może wykonać ją samodzielnie. Dołóżmy jeszcze do tego podstawową wiedzę na ten temat i możemy przystąpić do zrobienia ław.

Odsyłamy również do:   Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy zakupie okna do domu?

Główną składową i jednocześnie budulcem ław jest rzecz jasna beton. Im wyższej klasy jest beton, tym nasza ława będzie charakteryzowała się większą wytrzymałością. Ponadto możemy ją wzmocnić, dzięki użyciu prętów zbrojeniowych. W ten sposób uzyskamy znacznie bardziej wytrzymałą ławę fundamentową.

Rodzaje ław fundamentowych – jakie są?

W budownictwie możemy wyróżnić trzy główne rodzaje fundamentów. Należą do nich:

  • stopa fundamentowa
  • płyta fundamentowa
  • ława fundamentowa.

Płyta fundamentowa jest konstrukcją zajmującą cały obszar, na jakim stoi budynek. W przypadku ławy fundamentowej sprawa wygląda inaczej. Na niej opierane będą wyłącznie ściany fundamentowe. Rozwiązanie to stosowane jest w budownictwie od bardzo dawna. Ławy są podporą murów budynku i skutecznie przenoszą ich ciężar na grunt.

Sama konstrukcja ław fundamentowych pozwala wyróżnić wiele rodzajów. Do najprostszych z nich należą szczupłe ławy stosowane w przypadku wznoszenia małych budynków przykładowo niezależnych garaży. To rozwiązanie jest wówczas wystarczające, ponieważ tego typu obiekty nie generują zbyt dużych obciążeń.

Odsyłamy również do:   Pokój dla chłopca w wieku 7 lat – sprawdź inspiracje i pomysły na aranżację pokoju 7-latka

W przypadku innych budynków, a w szczególności domów, stosuje się klasyczne ławy fundamentowe. Rodzaje ich są ściśle zależne od całościowego ciężaru budynku. Interesującą pozycją jest natomiast ława fundamentowa schodkowa. Jej konstrukcją przypomina schodki i stosowana jest na terenach, które charakteryzują się znacznym spadkiem, a także w budynkach częściowo podpiwniczonych.

Zbrojenie ławy fundamentowej wymiary

Ława fundamentowa to bardzo istotny element każdego budynku. Nieprawidłowo dobrana może być przyczyną osiadania budynku, co jest niezwykle niekorzystne. Z tego powodu istotny jest też wybór odpowiedniego wymiaru ławy. Jakie są wymiary ławy fundamentowej?

  • Wysokość ławy fundamentowej – wymiar ten musi mieścić się w zakresie od 60 cm do 80 cm.
  • Szerokość ławy fundamentowej – wymiar ten musi mieścić się w zakresie od 30 cm do 40 cm.

Powyżej zostały wymienione standardowe wymiary, jakie powinna mieć nasza prawidłowa ława fundamentowa. Przekrój powinien znacznie ułatwić nam wymiarowanie. Oczywiście w przypadku, kiedy mamy do czynienia z gruntem o niskiej nośności lub z bardzo ciężkim budynkiem, wówczas wymiary ław będą się zwiększać.Na rozmiar ław ma też wpływ fakt, czy jest ona zbrojona.

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://meblemarkt.pl/

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz