Uwielbiasz chłodne i stonowane odcienie? Chciałbyś wzbogacić swoje przydomowe rabaty o kwiaty w zróżnicowanych odcieniach, które sprawiają, że ogród zachwyca bogactwem kolorów? Niezależnie czy preferujesz klasyczne, delikatne odcienie błękitu, czy intensywne, żywe akcenty, z pewnością znajdziesz kwiaty wpisujące się w Twój gust. Poznaj nasze propozycje niebieskich roślin ogrodowych.
Hortensje – rośliny o zmiennej barwie
Hortensje niebieskie to bardzo ozdobne rośliny, których odcień może się delikatnie zmieniać w zależności od odczynu gleby – im bardziej kwaśna, tym intensywniejsza barwa. Najlepiej rosną w częściowym cieniu – zbyt silne nasłonecznienie może prowadzić do przypalenia liści i mniejszego kwitnienia. Aby kolor był intensywnie niebieski, gleba musi mieć odczyn kwaśny. Najlepiej, aby była wilgotna, dobrze przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Hortensje niebieskie wymagają regularnego podlewania, przy czym zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni.
Kamasja niebieska – wszechstronna roślina ogrodowa
Camassia to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która zachwyca niebieskimi kwiatami o gwiazdkowatym kształcie. To doskonały wybór dla osób, które chcą tworzyć wielogatunkowe, barwne rabaty lub kwietne łąki. Kamasja niebieska najlepiej rośnie na dobrze nasłonecznionym stanowisku (ciepłym i osłoniętym od wiatru), ale poradzi sobie także w półcieniu. Źle znosi brak wody, dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów zapewni okazałe kwitnienie.
Chabry – kwiaty do ogrodu wiejskiego i na kwietną łąkę
Te popularne rośliny ogrodowe są wytrzymałe na trudne warunki i świetnie komponują się zarówno z białymi, jak i różnokolorowymi roślinami. Dorastają zazwyczaj do wysokości 60-90 cm, chociaż istnieją również odmiany karłowate. Mają intensywny, niebieski kolor, który przyciąga wzrok. Są zbierane w kwiatostany przypominające koszyczki. Liście są wąskie, lancetowate i mają szaro-zieloną barwę. Najlepiej rosną w słonecznych miejscach – potrzebują dużo światła, aby obficie kwitły. Preferują gleby dobrze przepuszczalne, lekkie i umiarkowanie suche. Nie wymagają intensywnego podlewania, ponieważ są odporne na suszę.
Niezapominajki – prawdziwe kwiaty z bajki
Niezapominajki są często wykorzystywane w ogrodach skalnych, rabatach kwiatowych, ogrodach stylizowanych na wiejskie. Ich kwiaty mają charakterystyczny, drobny kształt i intensywnie niebieski kolor. Można je uprawiać jako rośliny okrywowe – szczególnie w miejscach, gdzie inne rośliny mają trudności w wzroście. Wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy, przy czym gleba powinna być dobrze wydrenowana. Preferują słoneczne lub lekko zacienione miejsca.
Aster alpejski niebieski
To niska roślina z niebieskimi płatkami, które przypominają kształtem gwiazdy, i jasnożółtym środkiem. Dobrze sobie radzi w chłodniejszym klimacie i może być z powodzeniem wysadzana na skalniakach. Aster alpejski najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach, gdzie ma dostęp do dużej ilości światła – w pełnym cieniu nie kwitnie zbyt obficie. W okresie wzrostu wymaga bardzo regularnego podlewania, przy czym należy uważać na zaleganie wody – roślina jest wrażliwa na nadmiar wilgoci, a jej korzenie mogą zacząć gnić.
Artykuł sponsorowany