Szybki sposób na wyrównanie podłoża

Remont to pojęcie, które u wielu osób wywołuje wielorakie emocje. Dla jednych jest to frustracja związana z koniecznością bez której nie da się żyć, dla innych z kolei to przyjemność i sposób na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od tych czynników, w naszym życiu często konieczne jest dokonanie pewnych zmian. Szczególnie ważna w kwestii remontu jest wylewka samopoziomująca, która pozwoli wyrównać poziom naszego podłoża.

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Pojęcie wylewki samopoziomującej jest niezwykle szerokie. Zaliczamy do niej wszelkie materiały, takie jak:

  • suche jastrychy, oraz
  • cementowe podkłady wyrównujące, których używamy w celu wyrównania danej powierzchni.

Co więcej, podczas stosowania tego rozwiązania mamy do czynienia nie tylko z wyrównaniem podłoża, ale też z jego wygładzeniem. Taki sposób umożliwia późniejszy, bezproblemowy montaż płytek, podłóg, czy wykładzin.

Ile wylewki samopoziomującej na m2 powierzchni?

Przed rozpoczęciem prac remontowych z reguły planujemy etapy. Określamy, jaki jest szczegółowy zakres robót oraz wykonujemy przegląd dostępnych materiałów. Przy okazji kalkulujemy koszty, na jakie musimy się przygotować. Nie inaczej jest z podłożem, które powinno być w idealnym stanie. To zagwarantuje nam długoterminowy spokój.

Odsyłamy również do:   Mały balkon – duże możliwości. Przegląd inspirujących rozwiązań

W momencie, gdy w trakcie naszych prac przewija się temat wyrównania podłoża, my zastanawiamy się, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2? Takie myślenie jest rozsądne, ponieważ ilość wykorzystanego materiału z reguły będzie odmienna dla każdego przypadku. Wpływ na to ma metraż pomieszczenia, ale też grubość warstwy, jaką musimy położyć.

Obecny rynek obfituje w różnorodne rozwiązania, co jednocześnie wymusza na nas konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy. Niemniej jednak, w przypadku wyboru wylewki samopoziomującej powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • nośność, a w przypadku ogrzewania podłogowego także na przewodnictwo cieplne,
  • producenta, który powinien oferować jak najlepsze rozwiązania,
  • minimalną i maksymalną grubość powłoki, która powinna mieścić się w naszych przedziałach,
  • czas całkowitego utwardzania, po jakim możemy przystąpić do dalszych prac remontowych.

Obliczając przyszłe zużycie wylewki samopoziomującej musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Pierwszym z nich jest metraż mieszkania, a drugim grubość warstwy. W odniesieniu do zużycia na m2 istotna będzie druga zmienna. Końcowe zużycie jest uzależnione od producenta, niemniej jednak można przyjąć, że średnio zużywamy około 13 kg na m2 przy grubości 8mm. Oznacza to, że 1mm grubości na powierzchni 1 m2 to konieczność zaopatrzenia się w blisko 2 kg wylewki samopoziomującej.

Koszty materiału dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50m2

Posłużmy się teraz przykładem i oszacujmy cenę materiału dla mieszkania o powierzchni 50m2. Zakładamy, że w całym pomieszczeniu potrzebujemy zrobić wylewkę na grubość 1 cm. Przyjmujemy, że średnie zużycie naszego składnika, jak podaje producent, to 1,7kg na m2 przy grubości 1mm. Jeden worek wylewki ma pojemność 25 kg i kosztuje 20 zł.

Odsyłamy również do:   Płytki ceglane – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pierwszym krokiem jest obliczenie sumarycznego zapotrzebowania na materiał. W związku z tym mnożymy 1,7kg razy 10 (ponieważ nasza wylewka ma mieć grubość 10 mm, czyli 1cm). Otrzymany wynik powie nam, ile wylewki potrzebujemy na m2. Teraz wiemy, że nasze zużycie będzie oscylowało w granicach 17kg na m2.

Kolejną rzeczą jest pomnożenie naszego wyniku przez metraż mieszkania. Wykonujemy działanie 17*50. Analizując wynik stwierdzamy, że będziemy potrzebowali około 850 kg wylewki samopoziomującej. Ostatnim krokiem jest przedzielenie ilości przez jeden worek tak, aby otrzymać informację, ile musimy kupić materiału. W związku z tym otrzymane 850 kg dzielimy przez 25 kg (pojemność worka) i otrzymujemy wynik 34. Z racji tego, że szacunki mogą okazać się niedokładne, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe 10% zapasu. Potrzebujemy 37 worków, spośród których każdy kosztuje 20 zł. Ostateczny koszt naszej wylewki samopoziomującej powinien więc zamknąć się w kwocie 740 zł.

Odsyłamy również do:   Zbrojenie ławy fundamentowej - co warto wiedzieć?

Wylewka samopoziomująca cena robocizny

Wiemy już, ile wylewki samopoziomującej potrzebujemy na m2 mieszkania. Co jednak w momencie, gdy sami nie czujemy się na siłach, aby odpowiednio przygotować podłoże? W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy bez problemu poradzą sobie z takim zadaniem. Wpisaliśmy już frazę „wylewka samopoziomująca ile na m2” i zaopatrzyliśmy się w niezbędne, rzetelne informacje. Teraz kolej na to, aby dowiedzieć się, jaka jest cena robocizny wylewki.

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że możemy spotkać się z dość dużą rozbieżnością. Wszystko zależy od województwa, w jakim chcemy wykonać taką usługę oraz od samej ekipy remontowej. Im bardziej doświadczeni pracownicy, którzy cechują się renomą na rynku, tym będzie drożej. W przypadku ceny robocizny wylewki samopoziomującej pod uwagę weźmiemy również koszty za m2. Te oscylują w granicach 20-40 zł. Oczywiście pod uwagę należy wziąć wszystkie powyższe czynniki oraz doliczyć koszt materiału.

Na koniec posłużmy się kalkulacją podobną do tej, która została wykonana nieco wcześniej. Zakładamy, że nie poradzimy sobie sami z wykonaniem wylewki w 50-metrowym mieszkaniu, w związku z czym szukamy pomocy u specjalistów. Przyjmujemy koszt robocizny na poziomie 29 zł za m2 oraz dokładamy do tego wcześniejsze wyliczenia dotyczące materiału. Przypomnijmy, było to 740 zł. W związku z tym robocizna wraz z materiałem wyniesie nas około 2200 zł.

 

Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://ebudownictwo24.pl/

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz