Ogrzewanie podłogowe i jego koszt – najważniejsze informacje

Budując dom, przyszli właściciele, aby go ogrzać, decydują się na ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj ogrzewania ma sporo plusów, o których za chwilę. Warto jednak również pochylić się nad jego kosztami. Żeby wyliczenia były łatwiejsze przyjmiemy, że powierzchnia domu ma 100 m2. Co wlicza się w koszty ogrzewania podłogowego? Jaka jest cena materiałów, a jaka cena robocizny?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe przez wielu specjalistów, jest uważane za najlepsze rozwiązanie grzewcze do domu jednorodzinnego. Warto jednak pamiętać, że decyzja o takiej formie ogrzewania musi być podjęta stosunkowo wcześnie, ponieważ taki rodzaj ogrzewania montuje się przed wylaniem wylewki, która ostatecznie zalewa instalację. Obecnie mamy dostępne dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Biorąc jednak pod uwagę prognozy cen energii elektrycznej, które mówią, że cena energii będzie cały czas rosła, specjaliści w większości przypadków odradzają ogrzewanie podłogowe elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe jest, bardzo chętnie wybierane z kilku powodów:

 • jest energooszczędne – woda w takiej instalacji może mieć temperaturę tylko 40 stopni Celsjusza;
 • jest higieniczne – ta forma ogrzewania jest czysta w utrzymaniu;
 • jest długotrwałe – warunkiem jego długotrwałości jest wybór dobrych materiałów;
 • zapewnia wysoki komfort cieplny – ciepło w takiej formie ogrzewania jest rozprowadzane równomiernie we wszystkich pomieszczeniach;
 • jest funkcjonalne – instalacja może być wspomagająca lub podstawowa.
Odsyłamy również do:   Czyszczenie dysz w kuchence gazowej - zobacz, jak wyczyścić palniki krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe – koszt 1m2

Obecna sytuacja ekonomiczna sprawia, że dość trudno określić dokładne koszty wykonania ogrzewania podłogowego. Dlatego wszelkie podane poniżej wyliczenia, oprócz tego, że będą uśrednione, to mogą również dość szybko się zmieniać. Należy jednak pamiętać, że koszty ogrzewania podłogowego, najlepiej określać na podstawie konkretnego projektu domu.

Na koszt ogrzewania podłogowe, tak wodnego, jak i elektrycznego, składają się:

 • koszty materiałów budowlanych,
 • elementy hydrauliczne/materiały elektryczne (w zależności od rodzaju ogrzewania),
 • sterownik na ścianę, który pomaga kontrolować temperaturę w pomieszczeniach,
 • robocizna fachowców, którzy zajmują się wykonaniem usługi montażu ogrzewania.

Sprawdzając oferty materiałów oraz koszty robocizny, można przyjąć, że aktualnie, średni koszt ogrzewania podłogowego za 1 m² wynosi ok. 300 zł. Oznacza to, że należy przyjąć średnią wartość 30 000 zł, jeśli chodzi o koszt podłogówki na powierzchni 100 m². Oczywiście podane szacunki, są bardzo uśrednione, ponieważ korzystając, np.: z półki premium, jeśli chodzi o materiały budowlane koszty znacząco wzrosną.

Odsyłamy również do:   Piekarniki z rożnem obrotowym do zabudowy – popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny

Warto również pamiętać, że o ile koszt samej instalacji i materiałów jest zbliżony, o tyle koszt eksploatacji będzie się różnił. Wynika to przede wszystkim z podwyżek energii elektrycznej, która jest prognozowana w najbliższym czasie. Również sam koszt robocizny podłogówki za 1 m², będzie się wahał od 20 do nawet 100 zł. Bardzo duże znaczenie ma jakość ekipy, rodzaj ogrzewanie na jaki się zdecydowano oraz sama lokalizacja. Ceny robocizny bedą inne w zależności od miasta w okolicach, którego jest budowany dom.

Koszty eksploatacji

Czym innym są koszty instalacji ogrzewania podłogowego, a czym innym koszty jego eksploatacji. Do prawidłowej kalkulacji, należy określić zapotrzebowanie energetyczne domu na cały rok. Tutaj na wspomniany wynik, ma wpływ wiele elementów, tak jak, np.: rodzaj ocieplenia domu. Po raz kolejny podane wyliczenia będą uśrednione i w zależności od zastosowanego ocieplenia, ostateczne koszty eksploatacji mogą się zmienić. Również duże znaczenie ma to, w jaki sposób energia cieplna jest wytwarzana, czy odbywa się to za pomocą kotła gazowego, olejowego, czy kotła na ekogroszek? Przy czym wspomniany sposób wytwarzanie energii cieplnej ma znaczenie w przypadku instalacji wodnej.

Odsyłamy również do:   Płyta gazowa szklana - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele i producenci

Przyjmujemy, że średnie roczne zapotrzebowanie energetyczne dla 1 m² wynosi 60 kWh. Jeśli przyjmiemy wielkość 100 m² oznacza to, że roczne, średnie zapotrzebowanie energetyczne wynosi 6000 kWh.

W związku z powyższym średnie koszty prezentują się następująco:

 • w przypadku ogrzewania wodnego od 1200 zł do nawet 3000 zł,
 • w przypadku ogrzewania elektrycznego od 3000 zł do nawet 4800 zł

Podane koszty są orientacyjne, dla typowego sezonu grzewczego. Należy liczyć się z tym, że chcąc płacić mniej za eksploatację ogrzewania podłogowego, należy więcej zainwestować w jego instalacje. Sytuacja wygląda analogicznie, jeśli chcemy ograniczyć koszty instalacji, w takim przypadku, koszt eksploatacji będzie wyższy.

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania podłogowego, zarówno ceny materiałów, instalację oraz koszty eksploatacji, w przyszłości, chyba obecnie nikt nie odważy się przewidzieć w jakim finansowym kierunku to wszystko pójdzie.

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://domkizmarzen.pl/

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz