Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to bardzo ważne wydarzenie. Trzeba się do tego dobrze przygotować, żeby wiedzieć, na co mamy zwrócić szczególną uwagę. Nie chcemy przecież, żeby cokolwiek nam umknęło. Pamiętajmy o tym, że każda usterka może nas kosztować bardzo dużo stresu i narazić na niepotrzebne koszty. Co musimy sprawdzić przy odbiorze mieszkania od dewelopera? 

Odbiór mieszkania od dewelopera – co jest ważne?

Ważne jest to, żeby do tej czynności podejść ze spokojem i nie stresować się. Najlepiej, gdy zarezerwujemy sobie około dwóch godzin na realizację określonego przedsięwzięcia. Gdy sami nie mamy dostatecznej wiedzy i nie czujemy się na siłach, możemy zatrudnić do pomocy inspektora, który pomoże nam dobrze przebrnąć przez ten proces. W tym przypadku trzeba wykazać się dobrą znajomością umowy i jej poszczególnych punktów. Warto zwrócić uwagę na normy budowlane. Najlepiej, gdy to sobie zanotujemy. Warto wziąć ze sobą pewne narzędzia, które pozwolą na sprawdzenie jakości wykonanych prac. W tej sytuacji zabierzmy ze sobą miarkę, kątownik, poziomicę, próbnik i inne elementy. 

Odsyłamy również do:   Kłopotliwe mole spożywcze

Odbiór domu od dewelopera – sprawdzamy powierzchnię

Powierzchnia mieszkania jest bardzo ważną kwestią. Jest to komponent stanowiący podstawę rozliczenia z deweloperem. Istnieją różne sposoby jej obliczania. Wszystko zależy od tego, jakim podejściem kierował się deweloper. Ogólnie rzecz ujmując, może to być powierzchnia bez tynku lub z tynkiem. Musimy o tej kwestii pamiętać, gdy dokonujemy pomiarów. W umowie bardzo często wskazany jest też margines błędu, który zazwyczaj kształtuje się na poziomie 2 procent. 

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co jeszcze zwracamy uwagę?

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Warto skontrolować, czy ściany w pomieszczeniu są proste. W tej sytuacji uwzględnianiami prawidłowość zarówno w pionie, jak i w poziomie. Istotne są także kąty na ich styku. W tym celu przyda nam się kątownik bądź ekierka. Pamiętajmy o jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie jakości rozłożenia tynku. Sprawdzamy, czy jest równy, czy ekipa budowlana nie pozostawiła zgrubień bądź wybrzuszeń. Co więcej, ściany nie mogą być wilgotne. W sytuacji, gdy nasze mieszkanie zlokalizowane jest na ostatnim piętrze, trzeba dokładnie obejrzeć sufit. Gdy zobaczymy jakieś przebarwienia, może to oznaczać dostęp wilgoci, co może wskazywać na błędnie wykonany dach.

Odsyłamy również do:   Jak namierzyć telefon? Zobacz, jak szybko zlokalizować numer

obiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera – wykonanie podłóg

Nie możemy pominąć także kwestii dotyczącej wykonania podłóg. Określony komponent sprawdzamy przy wykorzystaniu poziomicy, a także sprzętu, który określany jest mianem piłeczki. Ważną kwestią, którą musimy uwzględnić, są kąty. Gdy nasze mieszkanie znajduje się na parterze, koniecznie trzeba skontrolować grubość wylewki. Ma ona bezpośrednie przełożenie na izolację termiczną. Powinna zatem osiągać wartość 5 centymetrów grubości. Pamiętajmy o tym, że gdy będzie za cienka, poniesiemy wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Gdy nasze mieszkanie ma balkon, tam także sprawdzamy wykonanie podłogi. Realizacja powinna zapewniać skuteczny odpływ wody. W tym celu warto przeprowadzić test z użyciem piłeczki. Dzięki temu zobaczymy, czy element ten ma spadek. W taki sposób sprawdzamy również parapety. 

Szczelność okien i drzwi

Podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera patrzymy również na szczelność i osadzenie okien oraz drzwi. Muszą one być także w takim stanie, w którym pozwolą nam na zobaczenie ewentualnych rys oraz nieprawidłowości. Elementy te powinny się łatwo zamykać i otwierać.

Odsyłamy również do:   Mini kiwi

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera sprawdzamy kwestię światłowodu oraz instalacji technicznych

Obecność instalacji technicznych sprawi, że oszczędzimy pieniądze i będziemy mieli swobodny wybór, jeżeli chodzi o dostawcę usług internetowych oraz telewizyjnych. W chwili odbioru mieszkania do dewelopera trudno nam będzie zweryfikować poprawności wykonania teko elementu. Jednakże możemy zapytać dewelopera, czy zostało to wykonane zgodnie z wytycznymi. Oczywiście zawsze możemy zaangażować specjalistę, który sprawdzi jakość wykonania wskazanych prac. 

Odbiór mieszkania od dewelopera – poprawność działania instalacji elektrycznej 

Aspekt dotyczący instalacji elektrycznej także nie jest prostą sprawą do sprawdzenia w czasie technicznego odbioru mieszkania. Jednakże warto nie pomijać tej kwestii, gdyż później możemy mieć większe problemy. Prąd w gniazdkach elektrycznych sprawdzamy za pomocą próbnika. Jeżeli chodzi o instalacje, to przygotowujemy tyle oprawek z żarówkami ile jest podłączeń w sufitach oraz ścianach. I tak musimy je zainstalować na czas wykańczania lokalu. 

Sprawdzamy wentylacje

Kwestią istotną podczas odbioru mieszkania od dewelopera, jest weryfikacja wentylacji. W tym celu kontrolujemy, czy pion wentylacyjne są zgodne z projektami. Następnie sprawdzamy jej działanie. W tym celu możemy wykorzystać podgrzewacz, czy kadzidło i sprawdzić jak szybko, a ponadto w jakich kierunkach, przemieszcza się dym. Gdy wentylacja działa nieprawidłowo, sprzyja utrzymywaniu się zapachów w pomieszczeniu.

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz