Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy remoncie łazienki i ile to kosztuje?

Prędzej czy później czeka nas remont łazienki. Jest to pomieszczenie bardzo często użytkowane przez mieszkańców, więc po pewnych okresie wymaga odświeżenia. Zanim przystąpimy do dzieła, musimy wiele zaplanować. Warto przemyśleć takie kwestie jak dekoracje ścian, rodzaje płytek. Wybrać baterie, rozważyć istotny dylemat wanna czy prysznic. Łazienka to takie miejsce, w którym każda zmiana wymaga rozsądnego podejścia.

Jakie kwestie należy ustalić planując remont łazienki?

Pierwszą ważną decyzją, którą musimy podjąć, jest wybór płytek łazienkowych. Planując ten aspekt, wybieramy takie produkty, które wyróżniają się niskim poziomem nasiąkliwości. Właściwość ta podawana jest w wartościach procentowych. Oczywiście im jest ona niższa, tym nasiąkliwość jest mniejsza.

Innym ważnym elementem, który trzeba ustalić, jest zakup ceramiki łazienkowej, a więc wanny, umywalki, czy sedesu. Warto wybrać materiały, które nie sprawiają trudności w czyszczeniu. W tym przypadku można zdecydować się na przykład na umywalkę, która połączona jest z blatem. Dobrze, gdy blat wykonany jest z dobrego jakościowo materiału. Dzięki temu uda nam się uniknąć uszkodzeń oraz pęknięć. Można również zastanowić się nad umywalką wpuszczoną w blat. Przy instalacji tego rodzaju rozwiązania istotne znaczenie ma miejsce łączenia z blatem. Bardzo dobry rezultat zapewnia również umywalka nablatowa. Jednakże musi być dobrze zamontowana, gdyż w przeciwnym wypadku może przysporzyć wielu trudności.

Odsyłamy również do:   Rolety rzymskie czy firanki? Jaką dekorację okna wybrać?

Remont łazienki – wybór baterii łazienkowej

Bateria łazienkowa powinna być dobrej jakości. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest bateria chromowana. Błyszczące wykończenie, pozwoli na łatwiejsze usuniecie zacieków wodnych. Warto zauważyć, że możemy nabyć baterię, która przyniesie nam niższe rachunki za wodę. W tym przypadku warto zdecydować się na taką baterię, w której kran z perlatorem doprowadza do tego, że woda ulega zmieszaniu z powietrzem i zapewnia uzyskanie mocniejszego strumienia. 

W sytuacji, gdy szukamy wygodnego rozwiązania, warto pomyśleć o baterii jednouchwytowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy szybko ustawić temperaturę, a także strumień wody. W przypadku baterii do wanny mamy do wyboru dwie możliwości, a mianowicie naścienną oraz wannową. Bateria naścienna powinna być montowana od 10 do 18 centymetrów nad wanną. 

Remont łazienki – oświetlenie

Oświetlenie łazienki jest bardzo ważnym elementem. W tym przypadku stosujemy zasilenie jednofazowe. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest obecność głównej lampy w suficie, a także kinkiet umieszczony nad lustrem. Żarówki halogenowe powinniśmy instalować 50 centymetrów od oświetlanych komponentów, na przykład kosmetyków. Jest to niezbędne, gdyż szybko ulegają nagrzewaniu. W celu uniknięcia tego niebezpieczeństwa można zdecydować się na żarówki LED. Komponenty te nie nagrzewają się i nie są wrażliwe na spadki energii. 

Odsyłamy również do:   Jak odnowić stół? Renowacja stołu drewnianego krok po kroku

remont łazienki - cena

Remont łazienki – prysznic

Prysznic będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku remontu małej łazienki. Decydując się na prysznic, wybieramy taki brodzik i kabinę, aby tworzyły one jedną całość. Dlatego też najlepiej kupić produkty tej samej firmy. Wówczas będą do siebie wspaniale pasować. Gdy chcemy prysznic bez brodzika, musimy to od razu powiedzieć ekipie remontowej. Jest to kwestia ważna jeszcze przed rozpoczęciem prac. W tym przypadku trzeba bowiem pozostawić właściwej wysokości zapas na warstwy podłogi, a także spadek. 

Remont łazienki kosztorys – materiały

Ile kosztuje remont łazienki? Jaki jest koszt materiałów wykończeniowych? Wszystko uzależnione jest od tego, co chcemy zrobić i jaki jest zakres zmian.

Poniżej prezentujemy przykładowe wydatki, jakie musimy w tym aspekcie ponieść. Zakup umywalki to koszt minimum 200 złotych, wanny 200 złotych, brodzik 120 złotych, kabina 250 złotych, bidet 300 złotych, bateria termostatyczna 450 złotych, zestaw odpływowy 20 złotych, grzejnik łazienkowy 100 złotych, oprawa oświetleniowa punktowa 30 złotych, glazura i terakota około 50 złotych za metr kwadratowy i wiele innych. 

Odsyłamy również do:   Jak uszczelnić okna plastikowe? Oto sprawdzone sposoby

Kosztorys remontu łazienki – robocizna

Ile kosztuje zrobienie łazienki? Z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeżeli chodzi o robociznę? Wśród elementów, które musimy wymienić w kosztorysie wymienia się montaż umywalki, który może wynieść około 50 złotych, montaż sedesu 50 zł, instalacja brodzika bądź wanny 200 zł, kabiny 250 złotych, instalacji elektrycznej 40 zł za punkt, podejście do grzejnika 200 zł, ułożenie glazury 100zł za metr kwadratowy, malowanie 10 złotych za metr kwadratowy, projekt łazienki 150 zł za metr kwadratowy, projekt mebli łazienkowych 100 zł za metr kwadratowy i wiele innych. Generalny remont małej łazienki może wynieść około 10 tysięcy złotych.

Ile kosztuje remont małej łazienki – posumowanie?

Łączny koszt remontu łazienki w bloku może wynieść 10 tysięcy złotych. W tym przypadku uwzględnia się wymianę instalacji, kłucie starych płytek, zakładanie nowych, malowanie, wymianę urządzeń sanitarnych, a także zakup mebli i innego wyposażenia. Oczywiście koszt remontu może być niższy, gdy mamy takie możliwości i wiele prac wykonamy samodzielnie. Może być on także wyższy, gdy zainwestujemy w droższe materiały. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz