Montaż telewizora na ścianie

Kupując nowy telewizor coraz częściej przychodzi nam na myśl, że zamiast stawiać go na półce, lepiej byłoby go powiesić. Dziś, kiedy telewizory są naprawdę duże, ma to liczne zalety. Dzięki zawieszeniu telewizora na ścianie: 

 • zyskujemy więcej przestrzeni – nie musimy wstawiać specjalnej szafki pod telewizor, a jeśli już taką mamy, możemy wykorzystać ją na coś innego. 
 • mamy szansę ustawiać telewizor pod dowolnym kątem podczas oglądania – przy zamocowaniu telewizora na uchwycie z regulacją
 • aranżacja wnętrza jest bardziej nowoczesna, a telewizor nie jest oddzielnym przedmiotem, tylko jest wkomponowany w wystrój

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Wieszając telewizor na ścianie powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników. Należy zastanowić się i przemyśleć wybór miejsca, w którym chcemy powiesić telewizor. Również nie bez znaczenia pozostaje wielkość telewizora. Jak wkomponować go w wystrój mieszkania? Powinniśmy również, zanim kupimy uchwyt rozważyć, czy będziemy chcieli mieć możliwość manipulacji telewizorem, czy będzie nam to obojętne i zdecydujemy się na nieruchomy uchwyt.

Odsyłamy również do:   Szafa pod skosem – jaką wybrać i jak zaprojektować szafę na poddaszu?

Kolejną istotną kwestią jest to, na jakiej wysokości powiesić TV? Tuż nad niską szafką? Przy suficie?

To, na jakiej wysokości powinien wisieć telewizor zależy w dużej mierze od jego wielkości oraz od wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić. W mniejszych pokojach lepiej zamontować telewizor na wysokości oczu, tak, aby wzrok był skierowany na ekran. W większych pokojach telewizory dobrze jest umieścić troszkę wyżej, ponieważ będzie się go oglądać z większej odległości. 

Montaż telewizora na ścianie w kilku prostych krokach:

 • wybierz miejsce, w którym powiesisz TV- zwróć uwagę na to, że telewizor jest przedmiotem znacznie cięższym niż wiszący na ścianie obrazek w ramce. W związku z tym do jego montażu wybieraj raczej ściany nośne. 
 • teraz wybierz wysokość, na jakiej zawiśnie telewizor i zaznacz na ścianie środkowy punkt ekranu
 • uchwyt umieść na ścianie tak, by jego środek znajdował się dokładnie w zaznaczonym wcześniej miejscu
 • zaznacz na ścianie miejsca dla otworów, które musisz wywiercić, aby zamontować uchwyt
 • wywierć wiertarką dziury w ścianie i zamontuj w środku kołki rozporowe
 • przykręć uchwyt do ściany, a następnie telewizor do uchwytu – pamiętaj, by upewnić się, że wszystkie śruby są dokręcone odpowiednio mocno
Odsyłamy również do:   Trendy kolorystyczne 2022 – jakie kolory będą modne we wnętrzach w 2022 roku?

jak zamontować telewizor na ścianie

Jaki wybrać uchwyt do montażu telewizora?

Istnieje kilka rodzajów uchwytów przeznaczonych do montażu telewizora. W sprzedaży są dostępne takie, które można zamontować albo na ścianie albo na suficie. Dodatkowo mają one możliwość regulacji kąta nachylenia telewizora bądź odsuwania go od ściany lub nie. 

 • najbardziej podstawowym ze wszystkich uchwytów jest taki bez regulacji. Dzięki niemu przywiesimy telewizor do ściany „na sztywno”. Nie mamy możliwości wysunięcia od od ściany, rotacji w osi poziomej ani pionowej. Jego zaletą jest to, że jest raczej uniwersalny i pasuje do większości odbiorników.
 • istnieją telewizory z wmontowanym już uchwytem – w tym wypadku montaż na ścianie jest również bardzo łatwy
 • obrotowe uchwyty do telewizora pozwalają na regulację odbiornika w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Jest to duża zaleta, jednak uchwyt ma też wadę – ze względu na swoje wymiary jest mocno widoczny
 • ponadto dostępne są uchwyty, pozwalające na wykonywanie manewrów w tylko poziomej lub tylko pionowej osi. 

Przed zakupem uchwytu najlepiej upewnić się, że jest on kompatybilny z naszym odbiornikiem.

Jak ukryć wystające kable?

Aby zapewnić estetyczny wygląd telewizora na ścianie maskownica kabli sprawdzi się doskonale. Ponieważ zadaniem telewizora w naszym domu jest nie tylko pełnienie funkcji rozrywkowej czy informacyjnej, ale ma on również uzupełnić aranżację przestrzeni, warto ukryć wystające z tyłu kable. 

Odsyłamy również do:   Farba akrylowa do drewna – najważniejsze informacje i porady

W sprzedaży dostępne są maskownice, które można zamontować na stałe, ale także odczepiane, do których w miarę potrzeb można dołożyć kable. Większość maskownic można malować farbą, zatem wpasują się one całkowicie w wystrój mieszkania. Zazwyczaj są zrobione z gumy i PCV. 

Dodatkową korzyścią wynikającą z faktu zamontowania maskownicy jest to, że chronią one kable przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Podsumowując, powieszenie telewizora na ścianie jest całkiem proste. Montaż nie zajmuje długo i możemy cieszyć się pięknie wkomponowanym telewizorem w wystrój naszego mieszkania. Telewizor na ścianie:

 • lepiej się prezentuje
 • nie trzeba kupować lub dobierać mebli pod telewizor 
 • zajmuje mniej miejsca

Dodatkowo możemy być pewni, że pies, kot albo dziecko nie zrzuci na siebie telewizora i nie zrobi sobie krzywdy, a nasz odbiornik nie ulegnie zniszczeniu. Pamiętajmy jednak, montując telewizor na ścianie, że waga największych z nich przekracza 50 kg, więc dobrze wybierzmy miejsce w naszym domu, gdzie chcemy TV powiesić. Unikajmy gipsowych ścian czy cienkich ścianek działowych, które nie zapewnią takiemu dużemu ciężarowi właściwej stabilizacji. Dodatkowo dobierzmy uchwyt tak, by pasował nie tylko wielkością, ale przede wszystkim był w stanie „udźwignąć” nasz telewizor. 

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz