Mirt – starożytna roślina o wielu właściwościach

Mirt to roślina występująca w wielu miejscach świata, głownie na terenach śródziemnomorskich i obszarze zachodniej Afryki. Osiąga najczęściej rozmiar ok. 5 metrów, charakteryzuje się zimno-zielonym kolorem liści, które posiadają charakterystyczny, podłużny kształt. Gdy zakwita, jego kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści i posiadają, w zależności od rodzaju, interesującą barwę. Owoc mirtu – tzw. jagoda – cechuje się najczęściej ciemnozielonym lub białawym odcieniem. Mirt często pojawia się na kartach Biblii, jako roślina symboliczna i ważna dla tradycji judeochrześcijańskiej. Jest to krzew obecnie nieco zapomniany, chociaż, w zależności od jej rodzaju, posiada wiele zastosowań. 

Mirt pospolity 

Mitr pospolity charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Rozrasta się w okrągławy kształt. Zwykle osiąga około 3 metrów, niekiedy – w dobrych warunkach – jego rozmiar dochodzi do 4.5 metra. Kwiaty mirtu pospolitego są biało-kremowe. Podłużne liście wytwarzają – szczególnie po ich roztarciu – przyjemny, lekko korzenny zapach. Mirt pospolity (inaczej Myrtus communis) jest rośliną wieloletnią a okres jego kwitnienia przypada na przełom lipca i sierpnia. Inną nazwą na ten rodzaj rośliny jest mirt zwyczajny. Może być wykorzystywany jako roślina ozdobna, jednak swoje zastosowanie odnajduje również w kuchni. Ze względu na swój wyjątkowy aromat, mirt pospolity używany może być jako przyprawa:

  • do mięs
  • drobiu
  • owoców morza.
  • dziczyzny 
Odsyłamy również do:   Alokazja amazońska – roślina o dekoracyjnych liściach. Jak pielęgnować alocasia amazonica?

Owoce oraz kwiaty mirtu są jadalne, można więc wykorzystywać je również w trakcie serwowania dań. 

Mirt cytrynowy 

Mirt cytrynowy to wyjątkowo aromatyczny rodzaj krzewu. Z tego powodu najczęściej wykorzystywany jest do produkcji olejków eterycznych. Posiada intensywny, cytrynowy, słodkawy zapach, który jest przyjemniejszy niż zapach cytryny. Olejki eteryczne z mirtu cytrynowego mają właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Korzystanie z olejku destylowanego z mirtu cytrynowego doskonale wpływa na układ oddechowy. Zapach tego rodzaju mirtu pomaga się zrelaksować, polecany jest więc również osobom, które mają kłopoty ze snem. 

mirt - właściwości rośliny

Mirt – uprawa 

Krzewy mirtu najlepiej rosną na glebach próchniczych o odczynie kwaśnym. Nieprawidłowo dobrana gleba może wpływać na wygląd rośliny – gdy podłoże jest zbyt wapienne, liście mirtu jaśnieją, a następnie żółkną. Do prawidłowego wzrostu mirt potrzebuje dużo przestrzeni, dlatego warto uwzględnić to wówczas, gdy planujemy uprawę rośliny w doniczkach lub przydomowym ogrodzie 

Odsyłamy również do:   Mrówki w ogrodzie

Hodowla mitru w ogrodzie 

Możemy co prawda wysadzić mirt w naszej strefie klimatycznej, jednak musimy liczyć się z tym, że w zimowych warunkach krzew nie przetrwa zbyt długo. O wiele lepiej sprawdzi się zasadzenie mirtu w donicach na tarasie lub balkonie i wystawianie go na słońce w czasie lata. 

Hodowla mirtu w doniczce 

Mirt jest rośliną, która uwielbia głębokie nasłonecznienie. Potrafi przetrwać w półcieniu, jednak w takich warunkach z pewnością nie osiągnie maksymalnych rozmiarów. Jeżeli chcemy zająć się hodowlą mirtu musimy pamiętać również o tym, że krzew ten potrzebuje dużo świeżego powietrza. Planując hodowlę mirtu w domu musimy więc pamiętać o tym, by donica znajdowała się blisko okna, które możemy otwierać lub – co stanowi najlepsze rozwiązanie – na tarasie i balkonie. Jako roślina pochodząca z cieplejszych obszarów, więc mirt w naszej strefie klimatycznej najlepiej będzie radził sobie w okresie letnim. Częste przesadzanie mirtu źle wpłynie na kondycje rośliny, dlatego warto od początku przetrzymywać go w dużej donicy. Możemy co prawda podjąć się przesadzenia krzewu, jednak wówczas konieczne staje sie, by znajdował się on w glebie dokładnie na takiej samej głębokości, jak w donicy wcześniejszej. Warto wiedzieć, że mirt nie lubi towarzystwa innych roślin – jako krzew rozrastający się, musi mieć zapewnioną własną przestrzeń. 

Odsyłamy również do:   Sadzenie róż: jak i kiedy sadzić róże?

W jaki sposób pielęgnować mirt? 

Mirt podlewamy regularnie przy pomocy odwapnionej wody. Uważajmy jednak, by podlewanie było umiarkowane – o wiele częściej możemy decydować się na zraszanie, które mitr lubi. Krzew nie wymaga specjalnego nawożenia, szczególnie w okresie zimowym – latem warto podjąć się nawożenia rośliny, najlepiej nawozami płynnymi, które nie zawierają wapnia. Krzew mirtu możemy przycinać – wskazane jest to wówczas, gdy chcemy traktować mitr jako roślinę dekoracyjną i przystosować go do odpowiedniego kształtu. 

Gdzie kupić mirt?

Mirt możemy nabyć w profesjonalnych kwiaciarniach specjalizujących się w roślinach egzotycznych. Równie często jak w wersji doniczkowej, pojawia się na rynku również w formie nasion – wówczas proces prawidłowego wzrostu i hodowli mirtu należy bezpośrednio do nas. Ze względu na wymagania dotyczace gleby, odpowiedniego nasłonecznienia oraz dostępu do świeżego powietrza, warto zorientować się, jakiej jakości mirt jest dostępny i wybrać ten, co do którego możemy być pewni, że będziemy mogli cieszyć się tą niezwykłą rośliną przez wiele lat.

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz