Ile wynosi koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego i od czego zależy?

Istnieje wiele mieszanych informacji dotyczących kosztów eksploatacji elektrycznego ogrzewania podłogowego i z oczywistych powodów. Podczas instalacji jest tak wiele zmiennych, że w rzeczywistości żaden system nie będzie działał dokładnie tak samo jak inny. Każdy dom jest inny, więc nie ma łatwych odpowiedzi ani liczb wyrytych w kamieniu. Wszystkie projekty będą działały zgodnie z własnym zestawem określonych warunków. Chociaż niemożliwe jest podanie dokładnych liczb, które będą prawdziwe dla każdego systemu, ten artykuł może dostarczyć pewnych informacji o potencjalnych długoterminowych kosztach eksploatacji i ich zestawieniu z innymi metodami ogrzewania.

Co może mieć wpływ na sposób obliczania kosztów bieżących?

W przypadku każdego systemu grzewczego istnieje szereg czynników, które określają, ile będzie kosztować ich eksploatacja i jaka będzie efektywność. Oto niektóre z głównych elementów, które mogą określić wydajność elektrycznego systemu ogrzewania podłogowego:

  • izolacja podłogowa

Zainstalowanie odpowiedniej izolacji może sprawić, że Twój elektryczny system ogrzewania podłogowego będzie nawet o 50% bardziej wydajny i ma ogromny wpływ na ogólne koszty eksploatacji. Izolacja zapobiega utracie generowanego ciepła przez podłoże poniżej, a zamiast tego wypycha je w górę do pomieszczenia powyżej. Żaden elektryczny system ogrzewania podłogowego nie powinien być instalowany bez odpowiedniej izolacji, ponieważ bez niej oznacza to znacznie dłuższy czas nagrzewania i większe zużycie energii.

  • wykładziny podłogowe
Odsyłamy również do:   Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Rodzaj wykładziny, którą zdecydujesz się zastosować w swoim systemie, będzie miał duży wpływ na jego wydajność i czas nagrzewania. Płytki i kamień są najlepszymi wykładzinami podłogowymi ze względu na ich doskonałą przewodność – szybko się nagrzewają, ale też wolno się stygną i mogą osiągać wyższe temperatury niż inne materiały. Winyl jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ szybko się nagrzewa, ale także szybko się schładza. Drewno i dywan mają jednak znacznie wolniejszy czas nagrzewania, co oznacza, że będziesz zużywać więcej energii na doprowadzenie pomieszczenia do komfortowej temperatury. Dywan w szczególności działa jak izolator i sprawi, że każdy system będzie znacznie mniej wydajny, więc możesz spodziewać się znacznie wyższych kosztów bieżących, jeśli jest to zamierzona wykładzina podłogowa.

  • rozmiar pokoju

Podobnie jak w przypadku każdego systemu grzewczego, im większa powierzchnia, tym więcej energii trzeba zużyć, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Systemy ogrzewania podłogowego nie stanowią wyjątku od tej reguły, więc jeśli ogrzewanie za pomocą zestawu o powierzchni 10 m² zajmuje cztery godziny za pomocą zestawu o powierzchni 10 m², będzie to ponad dwa razy więcej niż ogrzewanie pomieszczenia o powierzchni 25 m² za 210,8 pensów.

  • izolacja pomieszczeń i używane W / m²

Niewystarczająca izolacja pomieszczeń jest główną przyczyną wyższych kosztów eksploatacji, ponieważ pomieszczenia z przeciągami tracą ciepło znacznie szybciej niż pomieszczenia z izolacją spełniającą współczesne standardy. Niższe systemy w/m² będą miały trudności z utrzymaniem temperatury w słabo zaizolowanych pomieszczeniach, w wyniku czego system działa tylko jako ogrzewanie podłogowe – powszechny problem w przypadku systemów ogrzewania podłogowego, które zostały zmodernizowane w nieruchomościach z epoki. Wyższe systemy w/m² są lepsze dla pomieszczeń o dużych stratach ciepła, ale zwiększona ilość kabli używanych do ciaśniejszych odstępów oznacza, że długoterminowe koszty eksploatacji mogą być wyższe. Biorąc to pod uwagę, nigdy nie zaleca się wyboru zbyt niskiego w/m², ponieważ będzie on miał trudności z utrzymaniem komfortowej temperatury, stale czerpiąc energię, próbując walczyć z utratą ciepła w pomieszczeniu. Możesz również zainstalować systemy o wyższej w/m² w pomieszczeniach ze standardową izolacją, a ponieważ więcej ciepła zostanie zatrzymane, pomieszczenie osiągnie temperaturę w krótszym czasie bez realnej różnicy w kosztach energii – tak samo jak w przypadku czajnika o większej mocy zużywa taką samą ilość energii do zagotowania wody jak czajnik o niższej mocy, mimo że praca jest wykonywana w czasie o połowę krótszym.

  • częstotliwość użycia
Odsyłamy również do:   Płyta gazowa szklana - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele i producenci

Wiele systemów jest instalowanych z myślą, że będą używane tylko okazjonalnie lub tylko na niskim poziomie, aby złagodzić krawędzie smukłych podłóg, gdy pogoda się ochłodzi. Jeśli tak jest w przypadku Twojego projektu, prawdopodobnie okaże się, że koszty eksploatacji będą znacznie niższe niż przewidywano, ponieważ korzystanie z niego będzie na tyle rzadkie, że nie będzie miało większego wpływu na Twoje rachunki. Ogrzewanie podłogowe zawsze będzie kosztować trochę więcej, jeśli będzie używane w krótkich okresach, ponieważ za każdym razem będzie musiało nagrzewać się z zimna, więc może się okazać, że bardziej wydajne jest utrzymywanie ogrzewania przez dłuższy czas na określonym poziomie. Należy również pamiętać o tym, jak ciepłe mają być pomieszczenia, gdy ogrzewanie podłogowe jest głównym źródłem ciepła. Im wyższa wybrana temperatura, tym więcej energii system będzie potrzebował do utrzymania temperatury i tym rzadziej termostat będzie wyłączał system.

Odsyłamy również do:   Piekarniki z rożnem obrotowym do zabudowy – popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Koszty ogrzewania podłogowego dla folii elektrycznej zaczynają się od 100 do 150 zł za metr kwadratowy, bez termostatu. Rynek oferuje zestawy od 900 zł do konstrukcji aluminiowej 140w/m², w tym termostat do kontrolowanej mocy cieplnej i czujnik temperatury podłogi.

Koszty eksploatacji wodnego ogrzewania podłogowego zależą od wielu czynników, takich jak główny generator systemu — typ kotła lub pompy ciepła. Dużą zaletą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest niższy koszt eksploatacji. Odpowiednie wypoziomowanie podłogi może obniżyć wymaganą temperaturę przepływu o 20%.

Zarówno wodne, jak i elektryczne ogrzewanie podłogowe można regulować, aby zapobiec niepotrzebnemu zużyciu ciepła. Nie zaleca się ciągłego włączania ogrzewania podłogowego, a przy dobrej izolacji jest to szczególnie niepotrzebne. Weźmy na przykład przeciętną powierzchnię łazienki o powierzchni 4m², która jest ogrzewana przez 4 godziny dziennie, może nas to wynieść od 50 do 60 zł miesięcznie.

Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://easydom.pl/

Konrad

Konrad

Konrad Bartnicki to osoba, która zjednoczyła swoją wykształcenie inżynierskie z ogromną pasją do aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Ukończył Politechnikę Warszawską, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu budownictwa, co pozwoliło mu solidnie zakorzenić się w tej dziedzinie. Jednak to nie tylko praktyczne umiejętności sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w dziedzinie architektury.

Dodaj komentarz